Skip to content
close
close
 

Novinky a udalosti

Nová bankovka 10 € – Krátky rozhovor s Tonom Roosom, riaditeľom odboru bankoviek ECB

Nová bankovka 10 € – Krátky rozhovor s Tonom Roosom, riaditeľom odboru bankoviek ECB

2. júna 2014 Frankfurt nad Mohanom, Nemecko


Ako pokračujú prípravy na zavedenie nových bankoviek 10 € v septembri?
Ton Roos: Nové bankovky 10 € uvedieme do obehu 23. septembra tohto roku v rámci nášho nepretržitého úsilia o ochranu eurových bankoviek pred falšovaním a zachovanie dôvery 334 miliónov obyvateľov v celej eurozóne v ich peniaze.

Sme spokojní s doterajším úsilím všetkých zainteresovaných strán a veríme, že zavedenie nových bankoviek prebehne hladko. Ide síce o komplexnú úlohu, avšak už od vývojového štádia sme úzko spolupracovali s hlavnými zainteresovanými stranami vrátane výrobcov a dodávateľov zariadení na spracovanie bankoviek, výrobcov a prevádzkovateľov predajných automatov, spoločností na prepravu hotovosti a všetkých ostatných subjektov, ktorých podnikanie závisí od spracovania bankoviek.

Vieme, že sa na ich zavedenie svedomito pripravujú a urobia všetko preto, aby svoje zariadenia včas prispôsobili na prijímanie nových bankoviek.
 

Minulý rok sa v súvislosti s novými bankovkami 5 € vyskytli isté problémy. Čo Európska centrálna banka a národné centrálne banky urobili preto, aby sa podobná situácia nezopakovala?
Áno, sme si plne vedomí toho, že sa minulý rok v niektorých krajinách vyskytli problémy so zariadeniami na spracovanie bankoviek, ktoré na nové päťeurové bankovky neboli včas pripravené. Myslím si, že sme sa všetci z tejto skúsenosti ponaučili. V prípade nových desaťeurových bankoviek sme už v skoršej fáze, a ešte intenzívnejšie spolupracovali s výrobcami a prevádzkovateľmi zariadení na spracovanie bankoviek s cieľom oboznámiť ich s nevyhnutnými krokmi a poskytnúť im potrebnú podporu.
Pri desaťeurových bankovkách sme napríklad oveľa skôr spustili program testovania na mieste, aby sme všetkým zainteresovaným subjektom poskytli viac času na prispôsobenie ich zariadení. Takisto sme zjednodušili možnosť požičať si bankovky od národných centrálnych bánk a zaviedli sme pružnejšie záručné a bezpečnostné podmienky.
 

Je ešte niečo, čo by výrobcovia a prevádzkovatelia zariadení na spracovanie bankoviek mohli, resp. mali pred ich zavedením urobiť?
Sme presvedčení, že väčšina výrobcov a prevádzkovateľov už podniká správne kroky. Európska centrálna banka i národné centrálne banky im budú v rámci svojich možností i naďalej poskytovať maximálnu podporu, ale každý výrobca a prevádzkovateľ zariadení na spracovanie bankoviek vie, že zodpovednosť za to, aby čo najskôr overil pripravenosť všetkých svojich zariadení na spracovanie nových bankoviek 10 € a nesklamal tak svojich klientov, v konečnom dôsledku nesie sám. Požičať si nové bankovky ešte pre ich vydaním je jednoduché a každý záujemca môže kontaktovať buď nás v ECB, alebo sa priamo obrátiť na svoju národnú centrálnu banku.
 


Európska centrálna banka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu a jazykové služby
Kaiserstrasse 29, 60311 Frankfurt am Main, Germany
Tel.: +49 69 1344 7455
E-mail: info@ecb.europa.eu | Internet: http://www.ecb.europa.eu | Kontakt pre médiá

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.


close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Log in

Forgotten your password?

*Required data


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

A confirmation of the availability of the publications requested will be sent to the name and address indicated in your account. If you would like to send the publications to another address, please indicate this below.

* Required data
** The publications are available free of charge from the ECB as long as stocks last.


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

* Required data


TERMS AND CONDITIONS


LETTER OF INTENT

We wish to use the electronic media and/or print media produced by the European Central Bank (ECB) to inform others. We declare that:
1. Any information or materials received from the ECB will be used for information purposes only.
2. We will not use the “€ OUR MONEY” logo for purposes that could be detrimental to the euro, or for commercial or advertising purposes, and we will adhere to the style guidelines provided in the Partnership Programme.
3. Any electronic materials, pictures, files or documents provided by the ECB will remain its sole property. The ECB will reserve its or third-party copyrights. We will not pass any information or materials received from the ECB to any third party, except for production purposes.
4. Should we use the original master files of materials prepared by the ECB, we will preserve the integrity of the text.
5. We pledge to follow the reproduction rules for euro banknotes and coins as published in the Official Journal of the European Union and available on the ECB’s website at www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/reproduction/html/index.en.html.
6. If we use electronic media online, we will include a link to www.new-euro-banknotes.eu and we will inform the ECB of the material used and where it has been used. We will forward the links.
7. We understand that stocks of ECB materials for distribution are limited. We will inform the ECB of the number of copies distributed, the means of distribution as well as the target groups.
On behalf of the company/institution mentioned above, we declare that we will refrain from using any materials either in printed or electronic form provided by the ECB until our membership of the Partnership Programme has been confirmed.
We will be liable for any damages incurred by the ECB should we not act in accordance with this Letter of Intent. We also understand that the ECB reserves the right to terminate our membership at any time.


DISCLAIMER

This privacy notice is made on behalf of the European Central Bank (ECB) and applies to Havas 360, its sub-contractors and all central banks referred to as data processors below.
When you fill in the form on the website http://www.new-euro-banknotes.eu/, we collect personal information directly from you in order to provide you with information on euro banknotes. Your data will be used only for that purpose. You cannot receive information if you do not complete the form.
We keep information on your activity with us and delete it after three years of inactivity. We are committed to ensuring that your information is secure. In order to prevent unauthorised access or disclosure, we have put in place physical, electronic and managerial procedures to safeguard and secure the information we collect online.
We use this personal information to deal with your request(s), manage your account and offer you other ECB publications.
We disclose this information to our sub-contractor CetSI and on a need-to-know basis to the relevant data processors.

A. Your choices

1) You have the right to see the information that we have about you and to get mistakes corrected by contacting Havas 360;
2) You have the right to delete your account with Havas 360.

B. Important

Your information is protected by European Union law. National data protection laws apply in relation to the technical and organisational security measures to be applied by the data processors mentioned below, unless the data processor is the ECB. Contact details for the European Data Protection Supervisor can be found at http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/supervisor/index_en.htm.

C. How to reach us

C.1 Contact data of data controller

Sabine Eismann
European Central Bank
Sonnemannstrasse 20
60314 Frankfurt am Main
Germany
Phone: +49 69 1344 5312
Fax.: +49 69 1344 5775
E-mail: partnershipprogramme@ecb.europa.eu
www.ecb.europa.eu

C.2 Contact data of data processors

C.2.1 General data processors

Laurent Lé
Havas 360
29/30 quai de Dion Bouton
Puteaux Cedex 92817
France
Phone: +33 1 58 47 92 43
Fax: +33 1 58 47 86 00
www.havas360.fr

Jerome Ospitaletche
CetSI
93/105 rue Veuve Lacroix
92000 NANTERRE
Phone: +33 1 41 19 40 50

C.2.2 Data processor for Member States and third countries

See data controller.

D. Final provisions

Data controllers may change this privacy notice from time to time by updating this page. You should check this page occasionally to ensure that you are satisfied with any changes. This privacy notice is effective from 22 November 2013.

you have to accept conditions


close
close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Create an account